Decembris 2018

Ekskursija – Latvijas prezidenti

Skolas vecāko klašu skolēniem, nedēļā pirms Ziemassvētkiem, projekta “Skolas soma” ietvaros bija iespēja doties mācību ekskursijā. Brauciens tika veltīts diviem no Zemgales nākušiem valsts prezidentiem. Vispirms skolēni apmeklēja K.Ulmaņa dzimtas mājas. Atjaunotās ēkas un izveidotās ekspozīcijas sniedz plašu informāciju par Ulmaņa devumu valsts tapšanā un attīstībā, 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma sadzīvi un darbu Zemgales laukos, kā arī dod iespēju saprast lauksaimniecības attīstības procesu 1918. – 1940. gados un apskatīt lauku darbarīkus.

Muzeja misija ir “veicināt patriotismu un latviskās tikumiskās un ētiskās vērtības Latvijas jaunatnes vidū, pozicionējot “Pikšas” kā priekšzīmīgu 20. gadsimta 20. – 30. gadu lauku saimniecību un unikālu, pēc tautas iniciatīvas veidotu, Atmodas laika pieminekli Latvijas valstsvīram Kārlim Ulmanim,” teikts Latvijas Kulturaskarte.lv.

„Pikšas” – tā ir vieta, kur satiekas plašuma vēji un cilvēku likteņi, kur var gan gremdēties  vēsturē, gan nesteidzīgi baudīt Zemgales ainavu. Šī Zemgales sētas sakoptā un harmoniskā vide aicina būt par savas zemes un valsts saimniekiem.

Muzejā “Pikšas” cilvēks saprot un izjūt to garīgo pacēlumu un pārliecību darba jēgā, kura bija zemniekā un kura deva iespēju Latvijai īsā laikā kļūt par attīstītu Eiropas valsti.

Interesanti bija ne tikai klausīties gides Ilgas stāstījumā par  valsti un pienākumu, kā arī viņas stāstos, kurus viņa dzirdējusi no vēl dzīvajiem vēstures lieciniekiem. Tā bija neatkārtojama, interesanta , saistoša  vēstures stunda, kas emocionāli un garīgi paceļ cilvēku.

Bagātinājušies jaunām zināšanām un patriotiskām jūtām, tālāk devāmies uz Salgales pagastu, kur Lielupes krastā, atrodas Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājas “Auči”. Ēka, kas celta 20. gs. 30. gados kopš 1995. gada atkal pieder Čakstes dzimtai un to apdzīvo Čakstes ģimene. Šai vietai ir īpaša aura, kas piesaista, ļauj sakārtot domas un gūt dvēseles mieru.

Atjaunotajā kalpu mājā 2018. gada 14.septembrī, Latvijas pirmā prezidenta 159. dzimšanas dienā, Ozolnieku novada Aučos svinīgi atklāja atjaunoto muzeju, ko Čakstes ģimene uzcēlusi par saviem līdzekļiem.

Jaunā ekspozīcija modernā, laikmetīgā formātā vēsta par Latvijas Valsts pirmā prezidenta un viņa dzimtas likteņiem. Jānis Čakste bija Latvijas Valsts prezidents laikā no 1922. 14. novembra līdz 1927. gada 14. martam. Jaunajā muzejā apskatāms gan viņa darba kabinets, gan informatīvi un uzskatāmi izsmeļoša ekspozīcija par Čakstes dzimtu. Ekspozīcijas veidotāji pieturējušies pie trim galvenajiem atslēgas vārdiem – personība, demokrātija un dzimta. Stāsts par “Auču” saimniecību un dzimtas likteņiem spilgti iezīmē to, ko nozīmējis būt latvietim dažādajos laiku griežos.

Paldies gidei Inetai, kura interesanti, ar lielu mīlestību zemgalietes rāmumā ļāva iepazīt J.Čaksti kā personību, sabiedrisku un valsts darbinieku, kā kuplas un draudzīgas ģimenes galvu, izsekot Čakstes dzimtas likteņiem. Blakus muzeja ēkai iestādītas arī jaunas kastaņu un liepu alejas, kā arī ābeļdārzs. Abu jauno aleju krustojumā uzlikts piemiņas akmens ar uzrakstu “Latvijai”. Un te vietā ir K.Ulmaņa 1935.gadā teiktais: “Maldās tas, kas domā, ka varētu par daudz pieminēt vārdu Latvija, patriotisms, tēvzemes mīlestība. Nekad tas par daudz nevar būt un nebūs.” Šajā dienā mūs visus vienoja tāda īpaša sajūta – jutāmies piederīgi Latvijai, piederīgi savai dzimtajai vietai, piederīgi savai ģimenei.

Ekskursijas dalībniece Ilze Arāja.

Baltais klusums

Beidzot ārā tik balts un kluss kā putukrējums, kā cukurvate!- tā izteicies kāds mūsu skolas skolēns, aprakstot balto klusumu.

Vai zini, kur mājo baltais klusums, kas ir klusuma pamats?

Baltais klusums mājo sirdī, tā pamats esot ziema, bet vai zini to, ka arī tumšās naktīs klusām staigā balts klusums un mežā tas esot valdnieks?

Izrādās, baltais klusums ir arī labie darbi un mūsu domas, tik ļoti klusas…

 

Paskaties pa logu!- vai redzi uz ozola zara sēdošo balto klusumu?

 

Tā bija latviešu valodas un literatūras skolotājas Dales Oškalnes ideja- sagaidot Ziemassvētkus, ieskatīties un ieklausīties baltajā klusumā.Un no radošajiem darbiem izveidot Baltā klusuma stāstu.

Stāsta veidošanā iesaistījās gandrīz visi skolēni. Tika uzrakstīts ap simts      domu par balto klusumu.

Sadarbojoties ar skolas bibliotēku, no skolēnu domām radās kopīgs Baltā klusuma stāsts, kurš nu rotā skolas vestibilu.

 

Paldies visiem ( skolēniem un kolēģiem ) par radošo pieeju skolotājas Dales Baltā klusuma idejas realizēšanā!

 

Un tagad Tev tiek dota iespēja iepazīties ar nelielu daļu skolēnu domu:

 

Baltais klusums izrotā visas malas, pļavas un mūs…

Baltais ir nolaidies uz zemes, radot skaistu klusumu

Baltais klusums uzmirdz nemanāmi

Klusums ir kā viena balta sniegpārsla…

Katrā sniegpārsliņā ir miers.

Vieglas, baltas pārsliņas sāk adīt sedziņu mammai, tētim, zemītei…

Kluss balts sniedziņš zemi sasilda

Balts un skaists ir klusuma rīts.

Ziema ir balta kā mana mamma.

Katrā mīt kripatiņa klusuma.

Ārā skatos es un smaidu-tur ir balta eglīte ar sniegu pārklāta.

Kluss sniegs krīt no debesīm

Sniegs ir mūsu dzīves prieks.

Klusums ir tik sasalis.

Klusums ir tik spožs un auksts.

Lai ēnas netraucē tev baltu ceļu iet!

Visapkārt balts, balts klusums

Mazā, baltā dvēselīte ietinusies baltā segā

Sniegs kā baltais Dabas tēvs

Baltais klusums apklāj Zemes sirdi

Jo vairāk prieka, jo baltāks viss kļūs

Vējš baltā eglē baltu vijoli spēlē

Baltais klusums mīt mūsu skolotājos

…un visapkārt klājas baltais klusums…

Klusums kā ceļazīme, kas rāda, ko darīt

Klusums spēcīgāks par liekiem vārdiem

Klusums, vieta, kur padomāt

Klusums ir cilvēka iekšējais skaistums

Sniegs ir kā mūsu baltā dvēsele

Baltais cilvēks klusi sēž maliņā

Aizmirstie baltie cilvēki guļ klusi un mierīgi…

Klusos baltos Ziemassvētkos kāds balts cilvēks klusi skaita lūgšanas

 

 

Baltā klusuma stāstā ieklausījās skolas bibliotekāre Ilze.

 

P.S. Bet kāds būtu Tavs Baltā klusuma stāsts?

Akcija Zvaigzne Austrumos

Ir  Adventa laiks, lielais Gaidīšanas laiks, kad- kā katru gadu -rotājam mājas un skolu ar Adventa vainagiem, dedzam vienu, divas ,trīs un četras sveces vainagā, lai ceļš uz Ziemassvētkiem būtu gaišāks….

Un domājam par dāvanām. Ziemassvētki taču vienmēr nāk ar dāvanām… Vai jau klusi savā sirdī ievēlējies, kādu dāvanu gribi saņemt? Un cik dāvanu esi gatavs dāvināt pats?

Šis ir dāvanu rūpēšanas laiks. Kādā pirmdienas rītā skolas līnijā tikām aicināti piedalīties labdarības akcijā Zvaigzne Austrumos, kura Latvijā, Lietuvā un Igaunijā notiek jau 5.gadu, un  sarūpēt dāvanas pilnīgi svešiem bērniem Jordānijā (Sīrijas bēgļiem), Gruzijā, Indijā- Kalkutā.

Briesmīgi, ka 21.gadsimtā pasaulē bruņotu konfliktu, bada, trūkuma dēļ miljoniem cilvēku, to skaitā apmēram 10 miljoniem bērnu nav māju, jādodas bēgļu gaitās, lai rastu patvērumu bēgļu nometnēs, vai jādzīvo pasaules lielāko graustu rajonos.

Bet mēs varam šos bērnus Ziemassvētkos  iepriecināt, sūtot ziņu, ka pasaulē ir cilvēki, kuri par viņiem zina un novēl mieru un prieku!

Misas vidusskolas 2.,6.,7.,8.,12.klašu kolektīvi un individuāli Ksenija, Anna , Georgs no 6.klases kopā ar vecākiem ar mīlestību izveidoja dāvanu kastes, kurās ielikta saldumus, zīmuļus, flomāsterus, burtnīcas, blociņus, mīkstās rotaļlietas, zeķītes, cimdiņus, ziepītes, zobu pastu un birstīti un citas noderīgas lietas-tādas , kas arī pašus iepriecinātu. Un kurpju kastei- dāvanai pievienoja  5 euro ziedojumu ceļa naudai.

Dāvanas tika nogādātas akcijas Zvaigzne Austrumos  sūtījumu savākšanas punktos Rīgā un Bauskā.

Paldies par atsaucību un sirds siltumu visiem priecīgajiem dāvanu devējiem! Visiem gaiša prieka, miera pilnus Ziemassvētkus!

Skolotāja Dita Starta