Februāris 2019

Starptautiskās tūrisma sacensības

Sveicam Starptautisko sacensību Lietuvā, Kedaiņos laureātus – Montu Maslovu ar izcīnīto 1. vietu C grupā meitenēm un Raineru Drozdovu – 3. vietu D grupā zēniem. Komanda C grupā ieguvusi 4. vietu!

 

Starptautiskā dzimtās valodas diena

Starptautiskā dzimtās valodas diena pasaulē tiek svinēta 21. februārī.

Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtās valodas vērtībai saziņā un sapratnē.

Latviešu valodas aģentūra jau septembrī – Eiropas Valodu dienā izsludināja  konkursu “Mans bērnības stāsts”.

Konkursā piedalījās skolēni ne tikai no dažādiem Latvijas novadiem, bet arī no latviešu skolām pasaulē – Vašingtonas draudzes Latviešu skolas, Ņūdžersijas Latviešu skolas, Eiropas skolas Frankfurtē pie Mainas, Briseles 2. Eiropas skolas, Mineapoles Sv. Paula Latviešu skolas un Bostonas Latviešu skolas. Tika iesūtīti gan domraksti un  dzejoļi , gan zīmējumi, 466 –  literārie darbi, 135 – zīmējumi. Literārie darbi tika vērtēti 3 grupās:1.–4. klašu grupā (78 darbi);5.–9. klašu grupā (283 darbi, no tiem 4 mūsu skolēnu darbi),10.–12. klašu grupā (105 darbi, no tiem 2 mūsu skolas meiteņu darbi).

Iesūtītos darbus vērtēja žūrijas komisija : rakstnieks Valdis Rūmnieks, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, māksliniece, grāmatu „Koko un Riko” zīmējumu autore Linda Lošina, UNESCO LNK ģenerālsekretāre Baiba Moļņika un Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja Velga Līcīte-Meldere.

Latviešu valodas aģentūra jau vienpadsmito gadu Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 2019. gada 21. Februārī – aicināja skolu jaunatni un skolotājus no Latvijas un Latvijas diasporas skolām uz Dzimtās valodas dienas pasākumu, lai apliecinātu cieņu valodai un valstij.

Dzimtās valodas dienas pasākumā piedalījās 242 skolēni un skolotāji no 51 skolas.

Pasākumā piedalījās arī mūsu skolas skolēni , kuri iesūtīja konkursam  savus bērnības stāstus.

Prieks, no kura neizaug.

Laiks, kuru neaizmirst.

Pasākumu vadīja Latvijas Leļļu teātra aktieri Baiba Vanaga, Miķelis Žideļūns un Artūrs Putniņš.

Pasākumā apbalvoja skolēnu radošo darbu konkursa „Mans bērnības stāsts” uzvarētājus. Aktieru izpildījumā bija iespēja klausīties labāko radošo darbu fragmentus , ieskatīties arī otrpus skatuves aizkaram un redzēt, kā darbojas lelles,cik dažādas tās ir.

Pasākums noslēdzās ar  izrādi „Emīls un Berlīnes zēni”.

Arī šogad labāko darbu fragmenti tiks apkopoti un izdoti krājumā, turpinot skolēnu radošo darbu krājumu sēriju, kurā izdotas jau vienpadsmit grāmatas.

Cienīsim valsti, runāsim latviski!

https://www.facebook.com/latviesuvalodasagentura/

https://valoda.lv/dzimtas-valodas-dienas-pasakums-fotografijas/

 

Skolas bibliotekāre Ilze Arāja

Billes Rīga

Jau 2019.gada sākumā radās doma turpināt pievērst skolēnu  uzmanību Latvijas Kultūras kanonā ierakstītajām mākslas vērtībām. Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros radās iespēja tuvāk iepazīt Vizmas Belševicas daiļradi.

Skolēni tika aicināti skatīties spēlfilmu “Bille”, noskatījušies to, viņi rakstiski izteica savas domas par redzēto :

“ Filma ir aizkustinoši bēdīga, pamācoša. Tas ir stāsts par mazo meitēnu Billi, par viņas augšanu un attiecībām ģimenē, sabiedrībā. Darbība risinās 20.gadsimta 30 gadu beigās. Filma ir veltījums mums, kā atgādinājums tam, kas ir īstās cilvēka vērtības – drosme, iecietība, uzklausīšana, piedošana.

Bille dzīvo pasaulē, kur atvēlētas ielas bagātiem un nabagiem.

Meitenei bija liegta mātes mīlestība.

Bille gribēja nomirt…  Kāpēc? ,,Nepārtraukti tika atgādināts, ka viņa ir neaptēsts bērns un ka nekas prātīgs no viņas neizaugs”.  Mātes un tēva parādu dēļ meitene nevarēja iziet pagalmā un rādīties veikalā. Pieaugušo problēmas rādītas caur bērna skatupunktu – nabadzība, nesaticība, dzeršanas posts.

Meitenei sāp pāri nodarītais, viņa vēlas sevi pierādīt un saglabāt godīgumu.

Billei patika lasīt grāmatas, viņas teiktais , ka ,,Sprīdīti” lasa tikai mazie bērni, ir smieklīgs, jo grāmatu ,,Parīzes Dievmātes katedrāle…. “

Jā, šo grāmatu lasa Bille, to pašu, kuru lasa pieaugušie.

Rakstniecei Vizmai Belševicai izdevās sevi pierādīt un atrast īsto ceļu pie lasītāja un skatītāja.Viņas radošais darbs novērtēts ar daudziem apbalvojumiem, arī ar Trīszvaigžņu ordeni un nomināciju Nobela prēmijai literatūrā.”

Saulainā 22.februāra dienā skolā viesojās filmas “Bille” režisore Ināra Kolmane, cilvēks ar plašu redzesloku, bagātīgu emociju gammu.

Viņa klusinātā balsī, kas ir neierasti mūsdienu skaļajai sabiedrībai, tikšanās laikā atbildēja uz jautājumiem, kuri radās sarunas brīdī  un kurus skolēni, kopā ar latviešu valodas skolotāju, jau bija sagatavojuši.

Režisore stāstīja par  dažādiem interesantiem atgadījumiem filmēšanas laikā.

Sirsnīga, vienkārša un emocionāla – tāda bija šī tikšanās. Pateicībā par stāstīto, režisorei uzdāvinājām pavasara ziedus un simbolisku konfekšu tūtu , jo Billei taču tik ļoti garšoja konfektes.

21.martā 7.-9.klašu skolēniem būs sava veida iespēja ceļot laikā, dodoties literārā pastaigā “Billes Rīga”, salīdzinot savu bērnību ar mazās Billes bērnības pieredzi 1930. gadu Grīziņkalna rajonā, ko grāmatās aprakstījusi Vizma Belševica.

Latviešu valodas un literatūras skolotāja Dale Oškalne un skolas bibliotekāre Ilze Arāja.

“Bille”

Filma ir aizkustinoši bēdīga, pamācoša. Tas ir stāsts par mazo meitēnu Billi, par viņas augšanu un attiecībām ģimenē, sabiedrībā. Darbība risinās

20.gadsimta 30 gadu beigās. Filma ir veltījums mums, kā atgādinājums tam, kas ir īstās cilvēka vērtības – drosme, iecietība, uzklausīšana, piedošana.

Bille dzīvo pasaulē, kur atvēlētas ielas bagātiem un nabagiem.

Meitenei bija liegta mātes mīlestība.

Bille gribēja nomirt…  Kāpēc? ,,Nepārtraukti tika atgādināts, ka viņa ir neaptēsts bērns un ka nekas prātīgs no viņas neizaugs”.  Mātes un tēva parādu dēļ meitene nevarēja iziet pagalmā un rādīties veikalā. Pieaugušo problēmas caur bērna skatupunktu – nabadzība, nesaticība, dzeršanas posts.

Meitenei sāp pāri nodarītais, viņa vēlas sevi pierādīt un saglabāt godīgumu.

Billei patika lasīt grāmatas, viņas teiktais , ka ,,Sprīdīti” lasa tikai mazie bērni, ir smieklīgs, jo grāmatu ,,Parīzes Dievmātes katedrāle…. “

Jā, šo grāmatu lasa Bille,to pašu, kuru lasa pieaugušie.

Rakstniecei Vizmai Belševicai izdevās sevi pierādīt un atrast īsto ceļu pie lasītāja. Viņas radošais darbs novērtēts ar daudziem apbalvojumiem, arī ar Trīszvaigžņu ordeni un nomināciju Nobela

Meteņi Vecumniekos

16.februārī Vecumniekos tika atzīmēti Meteņi. Maskoto tēlu gājienā no Vecumnieku centra līdz jaunā ezera krastam piedalījās arī 4. klases skolēni Estere, Laura, Kitija, Jānis un Kristers, izrādot savas izvēlētās maskas dabu.

Meteņu svinības noritēja jautrās izdarībās, jo ziema iet uz beigām un tuvojas pavasaris.

Bērni varēja iesaistīties  interesantās un izaicinošās spēlēs: sacensties naglas dzīšanā bluķī, lasīt pogas, konfektes, nebaidoties no Meteņa “lietus”,veidot stiprāko sniega bumbu, pārbaudīt savu lasītprasmi no otras puses, redzēt salmu bumbas ripināšanu un dedzināšanu, nobaudīt gardo Meteņdienas bukstiņputru un tēju.

Paldies vecākiem par atsaucību un iespēju ārpusskolas jautri, aktīvi un pozitīvām emocijām pavadīt kopā laiku!

4. klases audzinātāja Inga Spangere

Vecumnieku novada skolu strītbola sacensības

15. februārī, Valles vidusskolas sporta hallē, norisinājās strītbola sacensības, trīs vecuma grupās. Kopā piedalījās 26 komandas.

Spēles iesākās azartiski, katram bija iespēja atrādīt savas prasmes laukumā. Misas zēnu komandas iesāka pārliecinoši. Trīs komandas izcīnīja pirmo vietu savā apakšgrupā un pēc tam turpināja cīņu fināla grupā.

8. – 9. klašu grupā, par pirmo vietu cīnījās abas Misas vidusskolas komandas. Saspringtā cīņā, uzvaru izcīnīja Misas I komanda,kurā spēlēja – Reinis Diena, Matīss Diena, Edvīns Litčenko un Daniēls Maļinovskis. 2. vietā Misa II – Daniels Griba, Edvīns Neško, Rihards Zauers.

Tik pat pārliecinošu sniegumu demonstrēja arī 6. – 7. klašu grupā Misa I komanda, kas aizvadot 5 pārliecinošas spēles, izcīnīja 1. vietu. Komandā spēlēja – Gustavs Jaunzemis, Edijs Litčenko, Ņikita Karasevs un Aleksis Karpovs. Šajā grupā Misa II komanda cīnījās par 5. – 8. vietu. Komandā spēlēja – Jānis Dūra, Renārs Zariņš un Artūrs Anotnovs.

 

Paldies puišiem par neatlaidīgo cīņu!

Sporta skolotājs Rolands Plēsnieks

Ēnu diena

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstams un atzīts Junior Achievement karjeras izglītības pasākums 1.-12.klašu  skolēniem, kura mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Šogad Ēnu dienu organizēja 13. februārī. Arī mūsu skolas 8. – 12. klašu skolēni izmantoja šo iespēju un pieteicās būt par ēnotājiem Misas bērnudārzā, frizētavā, veikalā “Mego”, Vecumnieku MNP, Jelgavas LLU.

Skolēni atzīst, ka redzot darba ikdienu mainījās priekšstats par šo profesiju. Šī  ir viena no iespējām plānot savu nākotni jau skolas laikā. Jauniešiem jāsaprot, ka nākotnes  izvēle ir atkarīga no personības īpašībām, interesēm, iespējām, iegūtās izglītības un sociāli ekonomiskās vides.

                                                                                Pedagogs- karjeras konsultants : Inga Spangere

Latvijas čempionāta sporta tūrismā 1. kārta

9. un 10.februāri Jēkabpilī norisinājās Latvijas čempionāta sporta tūrismā 1. kārta. Tajā ar 3 komandām dažādās vecuma grupās piedalījās arī mūsu skola.

Pirmās dienas starti  individuālajās distancēs veiksmīgākie bija 3. klases skolniecei Lienei Šnorei, viņa ieguva 2. vietu.  Uzdevumi bija: siet mezglus un iziet šķēršļu trasi.  Sveicam Lieni ar panākumiem, kas gūti neatlaidīga darba rezultātā! Pārējiem sportistiem rezultāti bija labi, taču trijniekā neiekļuvām, iegūtas vairākas vietas sešiniekā. Mūsu absolventi plūca laurus pieaugušo konkurencē: Inese Pučeka, Lauris Kazlausks – 3. vieta, Valdis Vaisjuns – 2. vieta.

Otrās dienas uzdevums bija parādīt savu sniegumu komandās. Uzdevumi prasīja sadarbību,  veiklību, jo ne visas situācijas var iepriekš paredzēt.  Komandas cīnījās, taču konkurence bija liela un godalgotas vietas neieguvām. Iegūtā pieredze jaunajās vecuma grupās palīdzēs startos, kas vēl gaidāmi visa gada garumā. Lai veicās!

Katru gadu pirmajās sacensībās svinīgi tiek uzņemti arī mūsu tūristu saimes jaunie dalībnieki. Šogad mūsu rindas papildina Markuss un Rainers Drozdovi , Marta Anna Paula un Kitija Krūmiņa. Vēlam izturību un veiksmīgus startus! Paldies skolai par jaunajām formām!

 Pulciņa vadītāja Ingrīda Vaisjune

Pirmklasnieku 100. diena skolā

8. februārī mūsu pašiem mazākajiem skolēniem – pirmklasniekiem apritēja pirmās 100 skolā pavadītās dienas.

Sākumskolas skolēni un viņu audzinātājas bija sagatavojušas interesantus un radošus priekšnesumus, kuros iesaistīja pirmklasniekus. Viņiem bija iespēja izmantot apgūtās zināšanas Burtu meitiņas un Matemātikas vīriņa pārbaudījumos, parādīt prasmi sadarboties, veidojot māju, dejojot jautro “Putniņdeju”, rotaļā uzminot klasesbiedra vārdu.

Lai gan mazo pirmklasnieku sirsniņās sākumā bija jūtams uztraukums, klātesošajiem viņi pierādīja, ka pa šīm 100 dienām, ir kļuvuši par pilntiesīgiem sākumskolas skolēniem, ir sadraudzējušies un ļoti daudz ko iemācījušies.

Pirmās 100 dienas nosvinētas godam, un mazie skolēni devušies pelnītās brīvdienās.

Lai mazajiem pirmklasniekiem un audzinātājai visas pārējās dienas skolā būtu zināšanu, prasmju, draudzīguma pilnas!

                                                                                                                4.klases audzinātāja Inga Spangere

Sveču balle

Uz lielu balli sanāca sveces,

ai, kas par gaismu debesīs tecēs!

Kas to prieku jutīs?

Kas to prieku redzēs?

O.Vācietis “Sveču balle”

7. februāra trešajā starpbrīdī skolēni pulcējās uz “Sveču balli”. Tāds nosaukums izstādei, kuru skolēni, kopā ar skolotājiem un vecākiem, iekārtojuši 1. stāva vestibilā.

Klašu pārstāvji prezentēja izveidoto sveču kompozīciju, iepazīstinot ar katras krāsas nozīmi.

Ļauties sveču krāsu terapijai varēs visu februāri.

 

Bibliotekāre Ilze Arāja

“Skolas soma”

7. februārī Misas vidusskolas 11. – 12. klašu skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgu. Šoreiz bijām izvēlējušies divas projekta „Skolas soma” aktivitātes: Latvijas Nacionālā arhīva apmeklējumu un izstādes „Portrets Latvijā 20. gadsimts. Sejas izteiksme” apskati. Trešā mūsu aktivitāte bija 3. koncertlekcija „Mūzika Tev”, kurā šoreiz viesojās fonds „Viegli”.

Latvijas Nacionālā arhīva telpās mēs tikām iepazīstināti ar tām daudzveidīgajām iespējām, kuras sniedz valsts arhīvi.Uzzinājām arī to, kādā veidā varam paši kļūt par arhīvu lasītājiem. Interesanti bija pētīt ar dzejnieces Aspazijas dzīvei veltītos ierakstus baznīcas grāmatā un citos dokumentos Redzējām, kāds izskatās senākais Latvijas teritorijā sastādītais pergaments. Uzzinājām, ka arī 21. gs. arhīvos var atrast unikālas lietas – mums parādīja Berlīnes arhīvā nejauši atrasta Lietuvas valsts dibināšanas dokumenta kopiju. Arhīva darbiniece pastāstīja par iespējām strādāt arhīvos – tās ir vēsturnieka, datorspeciālista, ķīmiķa profesijas.

Izstāžu zālē Arsenāls esošā izstāde „Portrets Latvijā 20. gadsimts. Sejas izteiksme” veltīta Latvijas simtgadei. Tā atspoguļo laikmeta liecības portretos – pēckara gadu sociālistiskais reālismu, mūsu mākslinieku radošos meklējumus – franču grupa, ievērojamākie aktieri, literāti, mākslinieki. Nodarbības vadītāja aicināja pievērst mūsu izmanību detaļām un krāsām, stāstot par šo mākslas žanru. Interesanti, ka līdzās gleznām bija iespējams vērot arī skulptūras, grafikas darbus un fotogrāfijas. Nodarbības noslēgumā katrs varēja izvēlēties sev saistošāko portretu 20. gs.b. ekspozīcijā un arī uzzīmēt savu pašportretu. Sandra Krastiņa ir teikusi: „Gleznošana nav atpūta. Tā ir sevis pārvarēšana, dialogs ar sevi”.

Koncertlekcija šoreiz bija labi apmeklēta, jo daļa publikas to apmeklēja projekta „Skolas soma” ietvaros. Ciemos bija fonda „Viegli” radošā grupa – mūsu uzmanībai tika atskaņotas dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem, kuru mūzikas autori ir Māra Upmane Holšteina, Goran – Gora, Raimonds Pauls un citi. Mēs guvām informāciju arī par I. Ziedoņa muzeju un tā piedāvātajām iespējām. Pavasarī, iespējams, mēs tur dosimies, jo tas ir neparasts, mūziķu veidots muzejs.

Dienas izskaņā ieguvām atziņu, ka pasaule ap mums ir ļoti daudzveidīga, mums dotas plašas iespējas to izpētīt.

              Ingrīda Vaisjune, 11. klases audzinātāja

Ziemīgas aktivitātes Meteņdienas noskaņās!

Ziemas baltums šogad pārsteidz  un dažbrīd, tā vien aicina kopā ar bērniem doties uz kalnu un ļauties tādam īstam  priekam, pievienojoties bērnu smiekliem…

Tieši smieklu un prieka piepildīta, izvērtās Meteņdiena  “Mazajā skoliņā”. Šajā gadā Meteņi, gluži kā negribēdami ziemu vēl tik ātri laist prom, bija sniegoti un dzestri! Dažbrīd,  vējš iemanījās iegriezt arī pa kādam sniega virpulim, tomēr tas nebūt neliedza baudīt svētkus, kas solīja drīzu pavasara nākšanu…

Netipiski citos gados piedzīvotajam, šogad  bērni Meteņdienas noskaņas baudīja orientējoties un pildot kontrolpunktos atrastās norādes.

Norādes, uzdevumi un aktivitātes tika saistītas ar Meteņu tradīcijām, tādēļ bērni, aizrautīgi darbojoties, spēja papildināt zināšanas par šo svētku būtību un ieražām senajos laikos.

Kādā no kontrolpunktiem  tika noskaidrots, ka bez – Miesmeša, Vastlāvja, Aizgavēņa, Buduļu vakara, Meteņus dēvē arī par Pīrāgu dienu, tādēļ mēs, pēc aktīvi piepildīta rīta, īstenā Meteņu tradīciju garā, pulcējāmies visi kopā uz aromātisku piparmētru tēju un gardiem pīrādziņiem, jo kas gan būtu svētki, bez kopā būšanas… ?!

Metodiķe Ramona

Cienījamie vecāki!

Paldies tiem, kuri izmantoja Vecāku nedēļas ietvaros piedāvātās iespējas – vērot savu bērnu mācību procesā, interešu izglītības nodarbībās, labāk izprast savu bērnu un runāt par neizprotamo vecāku skolas nodarbībā.

1. februārī tika sasaukta Skolas padomes sanāksme, kurā tika iepazīstināti ar pārskatu par 2018. gada budžeta izlietojumu, 2019. gada budžetā plānotajiem izdevumiem. Mācību pārzine sniedza pārskatu par pirmā semestra mācību darba rezultātiem. Tika pārrunāti ar skolas ikdienas darbu saistīti jautājumi. No skolas padomes tika saņemti šādi ierosinājumi:

  • mainīt mobilo tālruņu lietošanas nosacījumus skolā;

  • izvērtēt jautājumu par skolēnu dienasgrāmatu lomu, kā saziņas līdzekli starp skolu un vecākiem.

Lai noskaidrotu visu vecāku viedokli par šiem ieteikumiem, tiks rīkota vecāku aptauja ar e-klases starpniecību. Būsim aktīvi sava viedokļa paušanā!

Direktore Anna Balgalve