Pirmsskola – Aktualitātes

Mana valodiņa

 

21.februārī  gan Latvijā, gan mūsu bērnudārzā  atzīmē dzimtās valodas dienu. Kāpēc? Uz šo jautājumu atbildes meklējām visas grupiņas kopā tematiskajā pasākumā “Mana valodiņa”.

Lai justos drošāk, “Kāpēcīši” uz pasākumu bija ieradušies ar savām mīļajām rotaļlietām, par kurām kopā ar audzinātāju  Ludvigu norunāja tautasdziesmas. Iesaistot skatītājus, varēja dziedāt līdzi rotaļu dziesmai “Vai tu vari, vai tu vari uzminēt…”. Visjaunāko bērnu valodiņa vēl tikai veidojas, tāpēc palīgā nāca “Rūķīšu” grupas audzinātājas Laima un Ruta,  stāstot pasaku par Kukulīša aizraujošajiem piedzīvojumiem plašajā pasaulē. Mazie draugi arī paši simboliski “izcepa” kukulīti ar savām plaukstiņām.

Pamācošs stāsts par slinkumu un čaklumu, rūpēm un atbildību par savu mājdzīvnieku izskanēja “Kamoliņu” grupas priekšnesumā. Par dažāda veida emocijām un  to izpausmes veidiem dzirdējām dzejoļos “Ezīšu” grupas bērnu izpildījumā. Šķiet, ka visiem noderēs veiksmes un prieka vēlējumi. Dzejas kompozīcija beidzās uz īsti pavasarīgas nots, vēlot gaišu saules staru katrai jaunajai dienai.

Īpašu noskaņu pasākumam piešķīra bērnu ansambļa “Dzeguzīte” dziedātās dziesmas “Teici, teici, valodiņa…” fonogramma, kas laiku pa laikam ieskanējās fonā.

Latviešu valodu veido 33 alfabēta burti, un dažreiz, kā izrādās, tie var būt ēdami! “Rūķīšu” audzinātāja visus pacienāja ar burtu cepumiņiem. Tie bija tik garšīgi! Vienojāmies, ka bērni grupās izceps paši savus burtiņus, kas patiešām būs īpaši.

Tā noslēdzās mūsu Dzimtās valodas diena –  valodas, ko protam vislabāk, valodas, kādā runājam savās mājās, savās ģimenēs. Ar valodu mēs varam pateikt tik daudz. Cienīsim un mīlēsim savu dzimto valodu!

 

Ilona Zariņa, pirmsskolas izglītības metodiķe

“Kāpēcīši” pēta ēkas

Visu janvāra mēnesi “Kāpēcīšu” grupa pētīja, izzināja un darbojās, lai atklātu to, ka ēkas atšķiras pēc formas, lieluma un celtniecībā izmantotajiem materiāliem.  Daudz laika pavadījām, lai izpētītu cik dažādas ēkas ir mūsu ciematā un kādās ēkās dzīvojam paši.
Nolēmām doties pārgājienā uz ciemata  dārziņiem, lai salīdzinātu tur esošās ēkas ar tām, kurās dzīvojam mēs. Bērni veiksmīgi spēja noteikt koka, akmens un metāla elementus, kuri izmantoti būvniecībā. Kopīgi noskaidrojām, kādēļ šķūnīšu, dārza būdiņu un garāžu, salīdzinājumā ar dzīvojamajām ēkām, celtniecībā ir izmantoti citi materiāli.
Ņemot vērā, ka esam izveidojuši tradīciju – pārgājienu apvienot ar pikniku, turpinājumā devāmies uz savu bērnudārza laukumiņu, baudījām siltu tēju, gardumus un pārrunājām savus iespaidus par redzēto.

“Kāpēcīšu” grupas audzinātāja Jeļena

 

“Rūķīši “ dodas aplūkot cimdiņu izstādi…

“Lai mums  ārā nesaltu ir jāuzvelk virsdrēbes un silti dūraiņi! Tā paveikšanai gan ir jāpieliek pūles, turklāt  vēl ir  jāvingrinās, lai apģērbtos pareizi!” To, ka ģērbšanās lietas nebūt nav tik vienkāršas, turklāt “apģērbs” iekļauj sevī vēl daudz citu nosaukumu –  šomēnes atklāj Mazās skoliņas mazākie bērniņi “Rūķīši”.

“Esam sašķirojuši grupā izliktos dūrainīšus, tādēļ šodien dosimies uz lielo grāmatu māju – bibliotēku, jo tur aplūkojama izrotātu cimdiņu izstāde,” kādu rītu mazo saimīti mudina audzinātāja.

Esot klāt, kā lieli mākslas novērtētāji, katrs izvēlējāmies sev tīkamāko dūrainīti. Tomēr ātri vien mūsu uzmanība tiek novērsta, jo actiņas un rociņas aicina plašā grāmatu krātuve, sevišķi mājīgais bērnu grāmatu stūrītis, kurā tūdaļ izpētām burtu spēles un krāšņākās grāmatas!

Šis, nu dien, bija jauks piedzīvojums!

Dodoties prom bibliotekārei Sarmītei uzdāvinājām arī savu kopdarbu – ar zīmulīšiem krāsotu dūraini! Paldies par laipno uzņemšanu!

“Rūķīšu” saime

Dodamies dabā!

16. janvārī “Ezīši” kopā ar audzinātāju, auklīti un Bruno omi devās pārgājienā uz Arves ezeru, lai sameklētu un apskatītu tur mītošos nometniekus. Par nožēlu, redzējām tikai vienu tālumā lidojošu vārnu un kokā divas savītas ligzdas… Tas gan mūs īpaši neapbēdināja, jo arī pats ceļš līdz ezeram bija ko vērts!

Bērnu uzmanību piesaistīja lielā muca, kurā balsis skanēja pavisam citādi, bērni atklāja , ka tikt uzbērumam augšā ir daudz vieglāk kā tikt lejā… kas to būtu domājis?

Neapzinīgie atpūtnieki vietām bija noplēsuši tāsi vēl augošam bērzam, esam pārliecināti, ka kociņam tas ļoti nepatīk!

Atpakaļceļā nolēmām doties pa citu ceļu. Aicinājām bērnus noteikt bērnudārza atrašanās vietu. Pārdzīvojums bija iet pa aizaugušu mežu! Vai tikai neesam apmaldījušies? Izejot klajumā meklējām pazīstamos orientierus, lai  noguruši, bet priecīgi atgrieztos  bērnudārzā. Priecājamies gan par saulaino dienu, gan jauko kompāniju: “Paldies, Bruno ome!”

“Ezīšu” audzinātāja Marija

 

1. Adventes rīts

Mēs, “Rūķīšu” grupas audzinātājas, 2.decembra rītā gaidījām visu grupu bērnus un kolēģus Mazās skoliņās zālē, lai kopā aizdegtu 1. Adventes svecīti. Mūsu domas , svētku gaidīšanas noskaņās, tika ievadītas ar M. Cielēnas dzejolīti  “Svētkus gaidot”.

Svētku noskaņas uzburšanai, izvēlējāmies uzvest mīļo un sirsnīgo M. Stārastes pasaciņu “Ziemassvētki”. Es, audzinātāja Laima, rūķu cepurē tērpusies, atveidoju teicēju un citu pasakas tēlu balsis. Galveno lomu, zaķi Cilpiņu, atveidoja audzinātāja Ruta, kura vēlāk iejutās arī mazās Katiņas tēlā un pēc uzveduma, ar gardām, smaržīgām, kraukšķīgām piparkūkām, pacienāja visus skatītājus.

Mielojoties ar piparkūkām, pārrunājām vērtības, kurām, ir vislielākā nozīme… Lai mums visiem stipra veselība, prieks dalīties ar citu un vienmēr kāds labs vārds, ko pateikt!

Audzinātāja Laima

Skolas draugi

29. oktobrī “Kamoliņu “ grupiņā viesojās skolas draugi- 4.klases skolēni. Mēneša ietvaros mācījāmies par veselīgu uzturu un dzīvesveidu. Pētījām un konstruējām uztura piramīdu. Padziļināti izzinājām kur un kā rodas piens. Tādēļ skolēni bija sarūpējuši veselīgu cienastu ( rudzu maizi, medu, pienu). Skolēni ar skolotāju Dinu Godļevsku arī bija sagatavojuši interesantu pārsteigumu: pasaku par runci Punci, kuram garšoja piens. Bērniem tika uzdots darbiņš – pašiem veidot grāmatiņai savas ilustrācijas. Pēc kopīgas cienāšanās tika veikts radošs darbiņš-“Piena paku pārvērtības”. Visi strādāja ar lielu interesi un aizrautību. Neizpalika prieks un gandarījums par kopīgi paveikto. “Kamoliņu “saimīte saka lielu paldies skolas draugiem un viņu skolotājai. Paldies!!!

“Kāpēcīši” ciemos pie gotiņām

Ceturtdien, 17.oktobrī “Kāpēcīšu” grupas bērni posās pārgājienā, lai vērotu gotiņas. Vispirms uzvilkām savas atstarojošās vestes un vēlreiz pārrunājām drošības noteikumus.  Tie bija ceļu satiksmes noteikumi un kā rīkoties, ceļā sastopot dzīvniekus.  Pa ceļam pļavas malā vērojām baltus siena ruļļus. Noskaidrojām, kādam nolūkam tie ir domāti. Lielu sajūsmu bērnos izraisīja garāmbraucošais traktors, kurš šos ruļļus transportēja uz govju fermu. Pļavā ganījās govis ar teliņiem. Redzējām, kā mazais teliņš zīž mātes pienu, lai arī izaugtu liels. Pārrunājām, kādā krāsā ir gotiņas, kādas tām garas astes, kādi nagi, tesmenis, kurā veidojas piens. Dodoties atpakaļceļā, vērojām dabu: ziedošās dzeltenās pienenes, niedres, krāsainās koku lapas un rudenīgās debesis. Atgriezušies bērnudārzā, vēlreiz pārrunājām redzēto. Šīs nedēļas tēma mums ir piens, un tagad mēs zinām, kur tas rodas.

        Jeļena Paula, “Kāpēcīšu” grupas skolotāja

Rudens veltes Miķelim

Šogad Mazajā skoliņā bijām iecerējuši Miķeļdienu godināt ar daudzveidīgām rudens ziedu kompozīcijām – dāliju un asteru sveicieniem. Tomēr pagājušās nedēļas dzestri baltie rīti nāca ar atgādinājumu, ka Miķeļi ir ziemas priekšvēstneši un puķu mūžs ir tik īss, cik atvēlēts līdz rudens salnām. Nācās mainīt ieceri un kompozīcijas veidot no tradicionālajām rudens veltēm.

Miķelītis labs vīriņš,
Tam svārciņi tumšpelēki;
Labāk svārki tumšpelēki
Nekā balta cepurīte.

Miķeļos saka, ka ziemas vārti tagad vaļā, un tas nozīmē, ka no šīs dienas jau gaidāms, ka sāksies aukstāks laiks, tāpēc vajag steigties izbaudīt saulainās un krāsainās rudens dienas. To arī darīja Mazās skoliņas bērni un vecāki, kopā veidojot tiešām pārsteidzošas kompozīcijas no visdažādākajiem materiāliem.

Pats galvenais (un patiesākā šādu izstāžu jēga) ir darboties kopā visiem – kopā ar bērnu meklējot materiālus kompozīcijai un darinot to. Ieguvums ir pāris stundas labi pavadīta laika. Prieks un lepnums bērnu acīs par kopīgi paveikto ir vislabākais novērtējums katram darbiņam – vai tas ir liels, vai mazs. Tādi brīži bērniem paliek atmiņā, un tas ir ļoti svarīgi.

Tāpēc sakām sirsnīgu paldies vecākiem par atsaucību Miķeļa dienas izstādes veidošanā! Mēs visi kopā ejam vienu ceļu:  mācāmies, darot.

 

Ilona Zariņa, pirmsskolas izglītības iestādes metodiķe

 

Dzejas diena

19.septembrī ”Ezīšu” grupas bērni devās ciemos pie “Kamoliņu” grupas bērniem, lai kopīgi atzīmētu Dzejas dienu. “Kamoliņu” grupas bērni mūs viesmīlīgi sagaidīja, veicinot pozitīvas emocijas un saskarsmi. Vecāki bija parūpējušies, lai bērni mūs pārsteigtu ar iemācītiem dzejoļiem un tautasdziesmām. Tika norunāti dažādu autoru dzejoļi un skandētas tautasdziesmas par rudeni, saulīti, atminētas dzejoļos uzdotās mīklas. Caur dzeju bērns iemācās saprast sevi, savas attiecības ar pasauli. Mācās saskatīt un atšķirt vērtības. Audzinātājas norunāja savus mīļākos dzejoļus. Izskaņā bērni piedalījās kopīgā rotaļā.

Audzinātājas Marija un Inese