Pirmsskola – Aktualitātes

Saule silda pūpolīti…

Marts bērnudārzā bija teātra mēnesis, tādēļ aprīli iesākām ar katras grupiņas veidotām teātra izrādēm.

Plānojot izzināmos jautājumus un turpmāko darbību teātra uzveduma tapšanai,  “Kāpēcīšu” grupas bērni izvirzīja lielos jautājumus: kas nepieciešams, lai teātris varētu tapt, vai mēs paši varam spēlēt teātri, kādi teātra veidi mums ir zināmi?

Tā kā ārā ir pavasaris, arī savu teātra izrādi veidojām pavasarīgās noskaņās.

Muzikālajās nodarbībās, bērniem bija ļoti iepatikusies dziesmiņa par pavasara pūpolīti, tādēļ nolēmām to izspēlēt arī ludziņā. Kas tikai ludziņā nenotika….! Lāsma kā saulīte sildīja Pūpolīti – Ievu, dziedāja cīrulis  – Luīze, debesīs spīdēja mākoņi – Olivers, Daniels un Bruno, bet pie strauta dziedāja putni – Gustavs, Markus un Renāts. Apkārt notiekošo vēroja arī mājdzīvnieki lauku sētā– Dārta, Kristaps un Dominiks, savukārt pavasara skaistumu vēroja meitenīte – Nikola. Aplūkojot apkārt notiekošo, Nikola jautāja: “Vai tikai nav pienācis pavasaris?” Savukārt Darens, kurš iejutās Pavasara lomā, brāzmani līkumojot starp mazajiem aktieriem, atbildēja: “Jā, esmu klāt!”

Tāds jau tas pavasaris ir – brīžiem saulains, brīžiem vētrains! Tomēr, esam ļoti priecīgi, ka esam to sagaidījuši!

Izrāde beigusies, bet dziesmiņa pa pavasari vēl joprojām skan mūsu bērnu rotaļās un mūsu ikdienas darbībās..

“Kāpēcīšu” grupas audzinātāja Ilona

 

Princeses pārvērtības

Teātra mēneša ietvaros, sagatavošanas grupas bērni sacerēja, plānoja un veica citus nepieciešamos sagatavošanas darbu, teātra izrādes tapšanai. Kopīgās pārrunās “Ezīšu” grupas bērni radīja sižetu, tomēr bērnu viedokļi dalījās brīdī, kad tika plānots tas, kādi tēli varētu piedalīties ludziņā. Viena daļa vēlējās būt meža zvēri, savukārt divas meitenes neatkāpās no domas par princesēm… Rezultātā, tika radīta ludziņa “Princeses pārvērtības”.

Ludziņā neizpalika arī ļaunā ragana, kas princesi jau bērnībā ieslodzījusi savā būdiņā, tādēļ princeses dienas paiet dziedot, jo tas ir vienīgais prieciņš, kas atlicis…

Bet, kas gan būtu pasaka bez brīnumiem, pārsteigumiem un labām beigām? Meža zvēru labās idejas un neliela burvestība palīdzēja atbrīvot princesei un pārvērst par parastu meiteni, savukārt ragana – vēl šodien meklē savu pazudušo princesi…

Bērnu sniegumu vēroja atnākušie ciemiņi gan no citām grupām, gan skolas. Skatītāju simpātijas, mazie aktieri no “Ezīšu” grupas, vislabāk izjuta tieši pēc skatītāju siltajiem aplausiem!

“Ezīšu”grupas audzinātāja, Marija

 

Pūces gudrības

Pats atbildīgākais darbs jebkuras jaunas lietas aizsākšanai un veiksmīgai norisei ir sagatavošanas darbs.

Gaidot pavasari un teātra dienas, nolēmām iestudēt ludziņu. Bērniem tika piedāvāta iespēja izvēlēties sev tīkamo pasaku vai stāstu. “Kamoliņu” grupas bērnus uzrunāja fragments no G. Andersones darba “Kā pūce uzzināja, kas ir diena.”

Kā mērķus un uzdevumus izvirzījām sekojošus:

  • Radīt bērnos prieku un tādas pedagoģiskas situācijas, kur bērniem ir iespēja aktīvā darbībā radoši izpausties kustībā;
  • Pilnveidot bērnu runas izteiksmīgumu, rosinot pilnveidot tiešo runu;
  • Virzīt bērnu spējas radoši uzstāties uzveduma tapšanas gaitā.

Bērniem tika piedāvāta iespēja piedalīties uzveduma tapšanā, izvēlēties sev piemērotāko tēlu, improvizēt dialogus, iesaistīt jaunus tēlus, izvēlēties saturam piemērotu dziesmiņu (par ežuku).

Bērni katru dienu iejutās tēlos, to darbībā. Savu izrādi rādījām pārējo grupu bērniem un ar interesi vērojām citu grupu uzstāšanos.

Šis uzvedums mums lika aizdomāties par to, kāda ir mana diena? Vai tā ir priecīga un saulaina kā kamenei, kura ik dienas tiekas ar smaržīgiem ziediem, vai tā ir darbīga un rosīga kā zīlītei?

Mums “Kamoliņu” grupai ir gandarījums pēc labi padarīta darba, jo šķiet, ka ne tikai sev, bet arī citiem esam sagādājuši skaistus mirkļus.

Tuvojoties pavasara saulgriežiem, ar savu prieku un smaidu palīdzēsim saulītei kāpt kalnā – tad Tava diena būs vēl priecīgāka un saulaināka kā pavasara tauriņš un Lieldienu ola!

“Kamoliņu” grupas audzinātāja Inese

 

Dzimtās valodas diena Mazajā skoliņā

“Gaismiņ, teci man pa priekšu, nepamet jel mani vienu! Neļauj mani tumsai panākt! Neļauj mani pārmākt bēdām…” Šie L. Brieža vārdi, izskanot dziesmā,  ieskandināja 21. februāra rītu Mazajā skoliņā.

Ņemot vērā, ka februārī Mazās skoliņas lielais izzināmais temats  bija “gaisma un tumsa”, šo tēmu šogad nolēmām aplūkot arī  Dzimtās valodas dienā.

Šomēnes bērni atklāja, ka gaismu mēs varam saistīt ar labestību, izpalīdzību, mīļumu un visu to, kas sniedz cerību. Arī cilvēks var būt gaišs, jo gaisma ir viss labais, kas mūsos mīt.

Savukārt tumsa ir bēdas, bailes, sāpes. Tumsa dažkārt arī mūsos mīt, bet labie vārdi, labi darbi un domas, mūsu tumšos stūrīšus izgaismo, padarot gaišākus…

Mēs zinām, ka paši varam būt gaismiņas un tumsas nesēji, tomēr plānojot valodas svētkus, tumsu un gaismu aplūkojām no skatupunkta, kas bērniem ir vistuvākais…. Gaisma un tumsa dabā.

“Rūķīšu” grupas audzinātāja Laima uzsvēra, ka mazākajiem bērniņiem ļoti svarīgs ir dienas ritējums, tādēļ savu skatījumu par gaismu un tumsu atklāja caur kustību rotaļu, tajā attēlojot darbības, kas tiek veiktas no mošanās brīža līdz gulētiešanai.

Savukārt vidējās grupas saimīte  – “Kāpēcīši”, pārējos aizrāva ar mīklām un tautasdziesmām par saulīti un mēnestiņu, attēlojot tās ar kustībām.

“Kamoliņu” grupas audzinātāja Inese, atklājot grupas kopējo skatījumu par tumsu un gaismu, uzsvēra: “Pasaule ir skaisti sakārtota. Tajā visam ir sava vieta. Dievs mums ir devis dienu darbam, un spēlēm, rotaļām, bet nakti – miegam un atpūtai. Paldies Tev , Dievs, par visu: par sauli, kas dāvā mums siltumu un gaismu, par sudraba mēnesi un mirdzošajām zvaigznēm naksnīgajās debesīs!” Tāpat, “Kamoliņu” grupas bērni pārējos iepriecināja ar teatrālu uzvedumu” Nakts un diena”.

“Ezīšu” grupas bērni, akcentējot gaismas un tumsas nozīmīgumu un savstarpējo vienotību, pārējos iepriecināja gan ar tautasdziesmu skandēšanu, gan ar izteiksmīgu dzejoļa runājumu, atklājot fejas Dienas un fejas Nakts skaistumu.

Pasākuma nobeigumā “Kāpēcīšu” grupas audzinātājas aicināja visus izkustēties, bērniem tik ļoti mīļajā kustību rotaļā “Gulēja saulīte”.

Paldies audzinātājām par īpaši piemeklētajiem, pasākumam atbilstošajiem vārdiem, un bērniem, par izteiksmīgajiem runājumiem! Lai līdz ar gaišākiem rītiem un vakariem, arī mūsos pašos vairojas gaisma un prieks!

 

Metodiķe Ramona

 Brīnumi notiek!

Viss sākās ar parastu sīpolu. Mēs to ielikām ūdenī un nebija nemaz tik ilgi jāgaida, kad tam parādījās baltas saknītes. Ar tām sīpols padzērās un izdzina zaļus asniņus – sīpollokus. Tad mēs trauciņos iepildījām zemi. Audzinātājas teica, ka tā ir kūdra. Un tad tikai sākās īstie pavasara brīnumi! Kūdrā mēs ielikām dažus sīpoliņus, zirņus un pupas. Plastmasas pudelēm nogriezām virspusi, piepildījām ar to pašu kūdru, iesējām graudiņus, salātus un redīsus. Pēc tam kārtīgi salaistījām ar mazajām lejkannām, un tagad grupā uz palodzes ir vesels zaļais dārzs! Tad mēs sākām domāt, no kurienes kūdra nokļuva pie mums.. Tā bija lielā, lielā maisā sētnieces namiņā. Bet kur tā bija pirms tam?

Kādā rītā audzinātājas mūs sevišķi rūpīgi posa pastaigai. Katram tika uzvilktas atstarojošās vestes un vēlreiz pārrunājām drošības noteikumus, kas jāievēro, dodoties ārpus bērnudārza teritorijas. Tā nu mēs devāmies ceļā. Izrādās, ka kūdru ražo tepat netālu – aiz bērnudārza dīķīša. Jā, mēs tur redzam karogus plīvojot, dzirdam mašīnu un traktoru radītos trokšņus, bet šodien mēs paši varēsim visu apskatīt tuvāk. Audzinātājas ir noorganizējušas veselu ekskursiju pa kūdras ražotni. Tā saucas svešā vārdā, kuru mums grūti izrunāt – „Greenyard”. Mūs gan vairāk interesē tas mazais traktoriņš, kas ātri, ātri braukā šurp un turp. Viņš var vest veselu kaudzi kūdras maisus. Un ved arī! Viņš iebrauc iekšā lielajā mašīnā, noliek maisus un izbrauc ārā pēc citiem. Kad mašīna būs piekrauta pilna ar kūdras maisiem, tā brauks uz Poliju. Pats galvenais onkulis Viesturs mums parādīja vilciena sliedes un vagonus, ar kuriem kūdru atved no purva. Purvs… Tāds nedzirdēts vārds. Vēl viens liels traktors ar milzīgu kausu kūdru ved iekšā telpās, kur to pārstrādā. Bet tur mazi bērni nevar iet. Nekas, mēs drīz izaugsim lieli! Vēl mēs nofotografējāmies pie lielā traktora kausa un devāmies atpakaļ uz bērnudārzu, lai no plastilīna izveidotu savu mašīnu vai traktoru. Pavasara brīnumi turpinās!

„Kāpēcīši”

 

Dzimtās valodas diena Mazajā skoliņā!

 

21. februārī visā pasaulē tika svinēta Starptautiskā dzimtās valodas diena. Arī Misas Mazajā skoliņā bērni pulcējās zālē, lai kopīgi šo dienu svinētu. Gatavojoties dzimtās valodas dienai, kā arī nedēļas tēmai – grāmatas, bērni, kopā ar vecākiem, bija uztaisījuši sava vārda pirmo burtu, ar ko tika dekorēta zāle.

Jau 1999. gada novembrī UNESCO izveidoja dzimtās valodas piemiņas dienu, kuru katru gadu atzīmē 21. februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtās valodas skaistumam, izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā.  Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas  bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu. Latvijā Starptautisko valodas dienu atzīmē kopš 2005. gada.

Rūķīšu grupas audzinātāja Laima Spalva īpaši uzsvēra, ka “Mēs esam bagāti un izredzēti, jo mums, tik mazai tautai, ir sava zeme, valsts Latvija un latviešu valoda.” Laima aicināja visus izkopt savu valodu, nepiesārņot to ar rupjiem vārdiem un ar cieņu izturēties gan pret latviešu valodu, gan citām valodām.

Visas grupiņas bija sagatavojušas nelielus priekšnesumus, piemēram, Rūķīšu grupiņa skaitīja dzejolīti par putniem, papildinot to ar dažādām kustībām. Kāpēcīši bija paņēmuši līdzi savas mīļākās grāmatas un atzina, ka grib, lai latviešu valoda būtu vienmēr. Un, lai tā nepazustu, viņi jau bērnudārzā mācās lasīt un rakstīt latviešu valodā. Ezīšu grupas audzinātāja grupiņas priekšnesuma beigās uzrunāja klātesošos ar spēcīgiem Jura Alunāna vārdiem: “Turiet, jūs, latvieši, savu valodu godā, un jums labi klāsies virs zemes.” Savukārt Kamoliņu grupa pastāstījā kā savu valodu aizsargāt un kopt: ar labu vārdu, jo tam ir milzīgs spēks – gan pasacītam, gan uzrakstītam, gan domās izteiktam; ar dziesmu, jo latviešu mūzika nenolietojas – kā tā skanēja pirms simts gadiem, tāpat skan arī šodien. Bet visstiprāk savu valodiņu var aizsargāt ar valodu – savā zemē runāsim latviski!

Pasākuma laikā uzzinājām daudz jaunus un interesantus faktus par Starptautiskās valodas dienu, kā arī par valodu kopumā. Nobeigumā visi tika aicināti uz kopīgu izkustēšanos pie Renāra Kaupera dziesmas “Joka pēc alfabēts.”

Alise Dreimane,

pirmsskolas izglītības skolotāja palīdze

Profesiju sporta spēles

Mazajā skoliņā tika organizētas „Profesiju ziemas sporta spēles”. Spītējot sliktajiem laika apstākļiem, devāmies ārā sportot. Bērnus sagaidīja „Kāpēcīšu” grupas “dakterītes”. Visi sēdās vilcieniņā un devās meklēt sporta staciju norādes.

Katra grupiņa bija sagatavojusi savu staciju. „Rūķīšu” grupai bija Pavāru stacija. Bērni kopā ar “pavāriem” gatavoja kastaņu un sniega zupu. Kad tā bija gatava, visi kopīgi dziedāja dziemiņu par kastaņiem un sniegu.

„Kāpēcīšu” grupiņa sagatavoja Ārstu staciju. Bērniem bija jāizārstē divi lieli lāči –  jāapsaitē tiem ķepas un jānogādā slimnīcā. Šajā stacijā bērni varēja izbaudīt arī hokeja spēli ar sniega lāpstām.

Policijas staciju sagatavoja „Ezīšu” grupiņa. Bērnus sagaidīja “policists” ar zizli, iepazīstināja ar luksoforu. Pēc policista dotā signāla vajadzēja atrast nosaukto krāsu un nostāties atbilstošās krāsas rinķī. Visus iepriecināja kopīgā rotaļa „Palīdzi draugam”,  kā arī bumbu mešana mērķī.

Pēdējā bija „Kamoliņu” grupas Ugunsdzēsēju stacija. “Ugunsdzēsēja” Ramona sagaidīja dalībniekus aizputinātā depo. Bērniem bija jāpalīdz izrakt no sniega aizputināto depo, jānodzēš liesmas, uguns rinķī metot sniega bumbas. Arī mazie dzīvnieki bija nokļuvuši nelaimē, tādēļ bērni tos atrada un nogādāja Ugunsdzēsēju stacijā.

Kad visas stacijas bija izietas, bērni kopā ar skolotājām devās uz Mazās skoliņas zāli. Pēc kopīgas rotaļas „Ko lai ziemā dara?”  bērnus apbalvoja ar nomināciju diplomiem un medaļām.

 Līga Veģe,

“Kāpēcīšu” grupas skolotāja

 

Sporta jeb Olimpiskā diena Mazajā skoliņā

 

“Starptautiskā Olimpiskā komiteja, atzīmējot savu dzimšanas dienu, aicina visu valstu nacionālās Olimpiskās komitejas organizēt “Olimpisko dienu”, popularizējot Olimpiskās vērtības – draudzību, cieņu un izcilību. “Olimpiskās dienas 2017” devīze šajā gadā ir “Vingro svaigā gaisā!””, atzīmē LOK ģenerālsekretārs un Olimpiskas vicečempions Žoržs Tikmers.

 

Misas vidusskola, kā arī Mazā skoliņa piedalījās Olimpiskajā dienā, kas šogad notika 22. septembrī. Tika ņemts vērā atgādinājums par sportošanu brīvā dabā – bērnudārza bērni nebaidījās saslapināt kājas slapjajā zālē un visas sporta aktivitātes veica grupu laukumiņos.

Mazās skoliņas skolotājas ar saviem palīgiem bija sagatavojušas dažādas stafetes un uzdevumus, lai būtu interesanti gan pašiem mazākajiem „Rūķīšu” grupiņas bērniem, gan arī lielākajiem, kuri jau gatavojas skolai.

„Rūķīšu” grupiņas audzinātāja Laima Spalva iejutās policista lomā, jo visu nedēļu grupiņās tika runāts par drošību gan grupas telpās, gan laukumiņos, gan uz ceļa kā arī citur, tāpēc šī Olimpiskā diena bērnudārzā bija saistīta ar drošību. „Es esmu policiste – uzturu kārtību sabiedriskās vietās. Lai kļūtu par labu policistu ir jābūt ne vien godīgam, gudram, taisnīgam, bet arī veiklam, stipram, izturīgam un attapīgam,” bērnus uzrunāja audzinātāja Laima. Uzsākot sportiskās aktivitātes visi dalībnieki iesildījās, kopīgi izkustējās fonā skanot „Policistu dziesmai.”

Katras grupiņas rotaļu laukumā bija dažādas stafetes, uzdevumi – bumbiņu mešana mērķī, šķēršļu joslas veikšana ar leļļu ratiem u.c. Bērni komandās varēja mēroties spēkiem virves vilkšanā, pārbaudīt savu veiklību koka karotē nesot ābolu. Visvairāk bērniem patika lekt ar maisiem.

Kad sporta aktivitātes bija beigušās, visi pulcējās uz noslēgumu, kurā policiste Laima uzdeva dažādus jautājumus par drošību. Bērni nedēļas laikā bija daudz ko iemācījušies un uz jautājumiem atbildēja pareizi, tāpēc katra grupiņa saņēma veselīgos našķus – ābolus, kā arī katram bērnam tika medaļa ar atstarojošu elementu, lai dienas tumšajā laikā visi būtu redzami!

 

Alise Dreimane,

pirmsskolas izglītības skolotāja palīdze

 

 

 

Dzejas rīts Misas Mazajā skoliņā

Atbrauc pie manis uz rudeni,

Izkāp pie apšu bekas,

Sasildi rokas pīlādzī.

Atbrauc pie manis uz rudeni…

(O. Vācietis)

 

Septembris – laiks, ka Mazo skoliņu sāk piepildīt jautras čalas un prieka pilnas bērnu acis. Šis ir laiks, kad arvien biežāk sākam izjust rudens dzestro elpu…

Šajā laikā visā Latvijā notiek Dzejas dienas. 15. septembris arī Misas Mazajā skoliņā iesākās ar dzejas rītu. Bērni, vecāki, skolotāji ar prieku varēja baudīt daudzu latviešu dzejnieku darbus.

”Kāpēcīšu” grupas bērni kopā ar audzinātājām savu redzējumu par rudeni pauda tautasdziesmās, atveidojot tās ar atbilstošām kustībām. Savukārt ”Rūķīšu” grupas skolotājas dzejolīšus attēloja īsos, teatrālos uzvedumos.  Bērniem ļoti patika dzejolis par sunīti, kurš vārīja cūku pupas un deva tās nogaršot klātesošajiem.

Pie “Ezīšu” grupiņas rudens viesojās ar Maijas Laukmanes dzejoļiem. Bērni runāja gan par ežu migas izdaiļošanu ar raibajām rudens lapām, gan rudens krāsām, kuras, kā izrādās, radot rūķi ar savām otām un krāsu bundžām!

Pīlādzi un ežuku kā rudens simbolu savos priekšnesumos izcēla “Kamoliņu” grupas bērni. Dzejoļu dramatizējumi klātesošajiem sniedza iespēju iepazīt gan pīlādžogas viltīgo dabu, gan atklāt ežuku kā atjautīgu un rosīgu dzīvnieciņu. Lauris, savā dzejolītī atklāja, ka dāsnā pīlādža ogas tikai izskatās skaistas un kārdinoši saldas, bet, liekot uz kārā zoba, ogas izrādās rūgtas.

Dzejai jārada īpaša noskaņa un emocijas – šķiet, ka tieši tas šajā rītā mums visiem kopā arī izdevās.

Baudīsim rudeni! Mielosimies ar purva sūnu pudurītī satupušajām sārtvaidzēm dzērvenēm, un uzņemsim vitamīnus no bagātīgās ābolu ražas!

 

                                                                     Ramona Ponomarenko,

                                                                                     Misas vidusskolas pirmsskolas izglītības grupu metodiķe